Posadzki żywiczne w obiektach przemysłowych stosowane są już od dawna. Przemawia za tym przede wszystkim ich wysoka trwałość. Od jakiegoś czasu ich popularność jest tak duża, że dostąpiły zaszczytu wejścia na salony. Czy posadzka żywiczna w domu to dobry pomysł? Jakie zalety ma takie rozwiązanie?
Czym właściwie są posadzki żywiczne?
Posadzki żywiczne to bezspoinowy system oparty na bazie kolorowej żywicy lub kolorowych piasków kwarcowych. W tym drugim przypadku piasek zamykany jest bezbarwną żywicą. Do wykonania tego typu posadzek najczęściej wykorzystuje się żywicę epoksydową, poliuretanową lub metakrylową.
Dlaczego warto wybrać posadzkę żywiczną do swojego domu?
O trwałości posadzek żywicznych nie trzeba przekonywać. W końcu od lat stosowane są w obiektach przemysłowych – zwłaszcza ze względu na ich trwałość oraz odporność na ścieranie, zarysowanie i obciążenie mechaniczne. W przypadku domów jednorodzinnych czy innych lokalów mieszkalnych poza trwałością najważniejszy jest estetyczny wygląd. A tego posadzkom żywicznym z pewnością nie można odmówić. Ich oryginalny wygląd przyciąga spojrzenia.
Do wyboru mamy przeróżne dekoracyjne posadzki żywiczne, które pozwolą nam uzyskać efekt podłogi 3D. Bo w żywicy zatopić możemy właściwie wszystko. Zarówno piękne grafiki, jak i piasek czy muszle. Z tego względu bez problemu dopasujemy odpowiednią posadzkę do aranżacji konkretnego pomieszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby urządzić w łazience plaże, a w salonie stworzyć piękną podłogę z metalicznym połyskiem. Podłoga żywiczna będzie również idealnym wyborem, jeśli chcemy podkreślić piękno i urok starego, drewnianego parkietu. Wystarczy wówczas wybrać bezbarwną żywicę. Na podobnej zasadzie stworzymy przepiękną podłogę w domu urządzonym w stylu industrialnym. Wystarczy, że żywicą pokryjemy beton.
Kolejna ważna cecha posadzek, która wpływa na ich estetykę, to wysoki połysk. To sprawia, że posadzki z żywicy idealnie sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, np. sypialni. Materiał ten odbija światło, optycznie powiększając pomieszczenie.
Warto również wspomnieć, że podłogi z żywicy są idealne nie tylko do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Popularna jest również żywica na taras zamiast płytek. Stosując żywiczne posadzki poliuretanowe na taras mamy pewność, że podłoże będzie wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne.Często stosowana jest również żywica na schody. Nie musimy obawiać się, że cokolwiek się z nią stanie. Wystarczy, że na schody wybierzemy posadzkę grubowarstwową kwarcową, która jest bardziej odporna niż posadzki cienkowarstwowe.
Inne zalety posadzek żywicznych
Właściciele domów jednorodzinnych prócz estetyki i trwałości cenią sobie również łatwość utrzymania w czystości. Tak gładką powierzchnię myje się bez problemu. Nie mamy też kłopotów ze zbierającymi się okruszkami w zakamarkach podłogi, ponieważ posadzka żywiczna takowych zakamarków nie posiada.
Posadzki żywiczne coraz częściej wykorzystywane są również w domach alergików. Z racji tego, że nie posiadają żadnych łączeń i tworzą idealnie gładką powierzchnię, nie zbiera się w nich żaden kurz. Poza tym podłoga z żywicy ma także właściwości antyelektrostatyczne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu czy innych zanieczyszczeń. Warto wspomnieć, że na rynku znajdziemy specjalne, antybakteryjne posadzki żywiczne, które w swoim składzie zawierają Polygiene (np. posadzka Flowfresh). Jest to środek wykorzystujący naturalne właściwości srebra. Taka posadzka spełnia światowe standardy jakości i bezpieczeństwa żywności. Z racji tego, że od dłuższego czasu stosowana jest w obiektach przemysłu spożywczego, sprawdzi się również idealnie w domu.
Wśród zalet posadzek żywicznych wymienia się również antypoślizgowość, możliwość szybkiej aplikacji oraz wysoką jakość. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera właśnie to rozwiązanie do swojego domu.
A co, kiedy posadzka żywiczna już się nam znudzi? Bez problemu możemy położyć na niej dywan czy panele, nie zrywając wcześniej posadzki.
Posadzka żywiczna – naprawa
Posadzka żywiczna to dobry pomysł również ze względu na łatwość naprawy. Jak wiadomo, po jakimś czasie nawet na najbardziej wytrzymałej podłodze mogą pojawić się zarysowania, zmatowienia lub wytarcia. Na szczęście naprawa posadzki żywicznej nie jest trudna. W zależności od tego, z jakiego typu uszkodzeniami mamy do czynienia, powinniśmy dobrać odpowiednie środki i technologie do ich naprawy. Najczęściej jednak do renowacji posadzki żywicznej stosuje się cienką warstwę żywicy lub specjalny lakier. Czasem wystarczy jednak czyszczenie i szlifowanie za pomocą specjalnych maszyn, a następnie impregnacja. Jeśli mamy z kolei do czynienia z niewielką ilością ubytków, możemy zastosować punktową naprawę posadzki z żywicy. Tylko w skrajnych przypadkach stosuje zerwanie i wymianę całej warstwy. Jednak w domach jednorodzinnych, gdzie nie ma tak dużych obciążeń mechanicznych, naprawdę rzadko to się zdarza.
Posadzki żywiczne – cena
Cena posadzek z żywicy zależy przede wszystkich od rodzaju żywicy, z której będziemy korzystać. Do wyboru mamy m.in. żywicę epoksydową, poliuretanową lub metakrylową. Ważna jest również grubość posadzki. W domu możemy wykonać posadzkę cienkowarstwową, posadzkę wylewaną grubowarstwową oraz posadzkę grubowarstwową kwarcową. Cena tej pierwszej to ok. 15-30 zł.m2. Posadzki grubowarstwowe oraz grubowarstwowe kwarcowe to koszt w granicach 40-100 zł/m2. Te ostatnie polecane są szczególnie do pomieszczeń najbardziej narażonych na duży ruch. Do ceny posadzki żywicznej powinniśmy doliczyć również koszt wykonania. Posadzkę najlepiej wykona profesjonalna firma. Musimy pamiętać, że nieodpowiednio wymieszane składniki mogą się przyczynić do nierównego schnięcia żywicy lub jej niejednorodnych właściwości.
Posadzka żywiczna w domu to coraz popularniejsze rozwiązanie, które zapewnia nie tylko trwałość, ale również estetykę i oryginalność, która przekonała już do siebie wiele osób.