Remont wnętrz mieszkalnych i przemysłowych nie zawsze jest prosty – należy zdecydować, jakie zmiany są konieczne oraz których elementów nie musimy poddawać renowacji. Zazwyczaj podłoga jest powierzchnią mocno eksploatowaną, dlatego jej wymiana może okazać się obowiązkowa. Czy posadzki żywiczne to dobre rozwiązanie dla każdego wnętrza?
Renowacja starej podłogi
Mocno eksploatowane podłoże narażone jest na niekorzystne działanie różnego rodzaju czynników. Prowadzą one do powstania pęknięć, kruszenia materiału oraz występowania innych, równie uporczywych skaz, które są trudne do usunięcia. Uszkodzona podłoga nie tylko wygląda nieestetycznie, ale staje się niepraktyczna i problematyczna. Problem może się pogłębiać, dlatego należy podjąć decyzję dotyczącą tego, czy jest to odpowiedni moment na zmianę podłoża lub jego odnowienie.
Renowacja starej podłogi bywa uciążliwa, czasochłonna i kosztowna, ale poprzez naukę na błędach można zrozumieć, że dane materiały potrzebują dodatkowego zabezpieczenia i takiej ochrony, która sprawi, że staną się one jeszcze trwalsze.
Posadzki żywiczne jako alternatywa dla wymiany podłoża
Warto dodać, że posadzki żywiczne to ciekawe rozwiązanie, które docenią osoby poszukujące dodatkowego zabezpieczenia dla odnowionej podłogi. Odświeżona powierzchnia wciąż pozostaje podatna na czynniki, które doprowadziły do jej wcześniejszego uszkodzenia. Dlatego idealnym sposobem na jej zabezpieczenie jest wybór jednego z rodzajów posadzki żywicznej. Bezbarwną warstwą pokryjemy zarówno beton, drewniane panele, ale także modne w ostatnim czasie fototapety 3D. Jakie plusy można wskazać w wyborze tego rozwiązania?
Zalety posadzki żywicznej
Wybór tego rodzaju posadzki do obiektów przemysłowych nie jest przypadkowy – ich główną zaletą jest ponadprzeciętna wytrzymałość na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Tak naprawdę jest to rozwiązanie, które posłuży nam przez wiele lat. Nie musimy więc martwić się tym, że w najbliższym czasie będzie czekał nas kolejny remont. Uporczywe czynniki zewnętrzne nie są tutaj żadnym problemem – posadzka żywiczna radzi sobie z nimi doskonale. Jest nawet odporna na działanie agresywnych środków chemicznych czy kwasów. Zapewne z takich preparatów nie będziemy korzystać w domowym zaciszu, ale w garażu czy pracowni jak najbardziej.
To, za co jeszcze warto pochwalić posadzki żywiczne, to prosty sposób utrzymania ich w idealnej czystości. Wiąże się to z wyżej wspomnianą odpornością – nie musimy się martwić, że podczas mycia uszkodzimy powierzchnię. Te nietypowe właściwości docenią także osoby zmagające się z alergią. Gdy wybierzemy ten rodzaj podłoża do domu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłoga była czyszczona nawet kilka razy dziennie. Jako że nie mamy tutaj fug i zbędnych łączeń, to kurz nie osiada w szczelinach. Warto jeszcze wspomnieć o właściwościach antyelektrostatycznych.
Wykończenie na wysoki połysk sprawia, że pomieszczenie, w którym zastosujemy posadzkę żywiczną, wydaje się optycznie większe. Dlaczego tak się dzieje? Otóż powierzchnia, która odbija światło, sprawia, że lepiej doświetlamy dane wnętrze. W efekcie mamy wrażenie, że pokój jest nieco bardziej przestronny. Dlatego osoby zajmujące się profesjonalną aranżacją wnętrz i ich projektowaniem zachęcają klientów do wyboru właśnie takiej podłogi.
Z dostępnych rozwiązań to właśnie posadzki żywiczne wydają się idealną opcją dla większości wnętrz. Koszty również nie są zniechęcające, ponieważ mamy świadomość, że nie jest to wybór na rok czy dwa, ale wiele lat.
Posadzki żywiczne – gdzie je stosujemy?
Niewiele osób wie, że posadzki żywiczne stosujemy tak naprawdę na bardzo różnych powierzchniach i w wielu miejscach. To jednocześnie idealne podłoże do wnętrz przemysłowych, ale także i mieszkalnych. Ze względu na wyżej wspomniane zalety, coraz więcej osób decyduje się na ich wybór niezależnie od tego, czy mowa o mieszkaniu, domu, garażu, czy miejscu pracy. Doskonale wpasowują się w przeróżne aranżacje – pasują do stylu nowoczesnego, industrialnego, loftowego, ale także eklektycznego. Ogromną zaletą jest możliwość dopasowania ich wyglądu do indywidualnych potrzeb.
Posadzki żywiczne do domu to coraz popularniejsza opcja. Nie są już dla nikogo zaskoczeniem, chociaż jeszcze niedawno spotykano je głównie w przestrzeni publicznej i w miejscach przemysłowych. Została jednak doceniona ich funkcjonalność. Tak samo posadzki żywiczne w garażu pasują perfekcyjnie do charakteru tego pomieszczenia. Wytrzymują duże przeciążenia i trudne warunki atmosferyczne.
Posadzki żywiczne w domu – o czym pamiętać?
Gdy zdecydujemy, że posadzka żywiczna to coś, co idealnie sprawdzi się w naszym wnętrzu, powinniśmy dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas jej nakładania. Przede wszystkim konieczne jest zdecydowanie, czy lepszy będzie wariant cienkowarstwowy, czy może grubowarstwowy. W zależności od danej aranżacji istotną kwestią okazuje się dobór pasującego kruszywa. Otóż posadzki żywiczne nie muszą zawsze wyglądać tak samo. Mimo że w podstawowej wersji prezentują się doskonale, to można je urozmaicić poprzez dodanie naturalnego lub kolorowego piasku. Efekt jest niezwykle ciekawy i oryginalny.