Z posadzką żywiczną możemy spotkać się najczęściej w obiektach przemysłowych – nie należy się temu dziwić, gdyż jest to materiał niesamowicie trwały i prosty w czyszczeniu. W przypadku prywatnych posesji, posadzka żywiczna spotykana jest przeważnie w garażach, jednak już od kilku lat można ją zobaczyć także w tych bardziej przytulnych pomieszczeniach. Industrialne i nowoczesne wnętrza nie przestają być modne, dlatego już teraz warto poznać wady i zalety takiej podłogi oraz dowiedzieć się, czemu jest to tak niezwykle uniwersalny materiał.
Posadzka z żywicy – ile to kosztuje?
Cena posadzki będzie zależna przede wszystkim od jakości wybranego materiału oraz od wielkości pomieszczenia – im większa powierzchnia, tym koszty będą mniejsze. Na wstępie warto wspomnieć, że w przypadku żywicy można wymienić przynajmniej kilka rodzajów mieszanek. Najbardziej trwałe są posadzki żywiczne epoksydowe – to właśnie one są najczęściej wybierane do budynków przemysłowych. Dostępne są w wersjach dwu- lub trójskładnikowych. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i substancje chemiczne oraz nie odkształcają się pod naporem dużego ciężaru. Wersja poliuretanowa jest mniej trwała, ale doskonale współpracuje z betonową wylewką. Kompromisem może być opcja poliuretanowo-epoksydowa, która łączy cechy obu tych materiałów. W przypadku podłogi, która będzie zdobić domowe wnętrze – warto zdecydować się na tańszą posadzkę cienkowarstwową, której koszt wynosi od 15-30 zł za m2. Nie można jednak zapomnieć o kosztach wykonania. Niezależnie od tego, czy postanowimy zatrudnić specjalistów z danej firmy, czy może osobę prywatną – w każdy z tych przypadków powinien być to ktoś, kto zna się doskonale na swojej pracy. Aby podłoga była naprawdę trwała i bezpieczna w użytkowaniu, musi zostać profesjonalnie położona.
Posadzka żywiczna – jak ją kłaść?
Beton jest jednym z najczęstszych materiałów, który spotyka się pod posadzką żywiczną. Musi on jednak spełniać podstawowe normy, takie jak minimalna klasa B25, wytrzymałość na rozciąganie wynosząca 1,5 MPa, minimalna temperatura podłoża (8ºC), a także wilgotność sięgająca maksymalnie 4-5%. Powierzchnię trzeba wcześniej odtłuścić (techniką mechaniczną, chemiczną, termiczną bądź hydrodynamiczną) i sprawdzić, czy poziom nierówności mieści się w granicach normy – w niektórych przypadkach fachowiec musi dokonać wyrównania i wypoziomowania cementowymi wyrobami samopoziomującymi. Niezbędna jest również szczelna hydroizolacja, która zapobiega niszczeniu wylanej mieszanki. Jeżeli tylko mamy taką okazję – lepiej oddać pracę w ręce specjalisty.
Nowoczesne i industrialne wnętrza
Posadzka żywiczna okazuje się doskonałym rozwiązaniem nie tylko w nowoczesnych, ale także w industrialnych wnętrzach. Jej główną zaletą jest wykończenie na wysoki połysk. Nie posiada nieestetycznych łączeń i sprzyja utrzymywaniu czystości. Wszystkie te cechy sprawiają, że pokój wygląda na jeszcze większy (niż jest w rzeczywistości), ponieważ światło odbija się od podłoża i rozjaśnia wnętrze. Często stosownym rozwiązaniem jest wylewka żywiczna we wszystkich pomieszczeniach danego piętra, co zwalnia nas z konieczności wybierania różnych materiałów, do każdego miejsca oddzielnie. Wybór ten jest doskonały nie tylko w przypadku dużych domów, ale również i mniejszych mieszkań, które potrzebują szybkiego remontu. W zależności od warunków – utwardzanie trwa od 5 do 7 godzin. Ile schnie żywica epoksydowa? Poleca się nie obciążać jej przez kolejne 24, a nawet 48 godzin.
Jeżeli po pewnym czasie pomyślimy o zmianach we wnętrzu – w żadnym wypadku nie musimy pozbywać się żywicznego podłoża. Można je przykryć dywanami, wykładziną czy nawet panelami, zyskując tym samym dodatkową izolację przed zimnem. Pozbywamy się także problemu, z którym spotyka się większość z nas – nierówny podkład mógłby przedłużyć czas układania kolejnej warstwy. Tutaj to utrudnienie nie występuje.
Żywica na podłodze pasuje jednak nie tylko do mieszkań czy domów urządzonych w stylu nowoczesnym. Jest na tyle uniwersalna, że wygląda doskonale zarówno w towarzystwie betonu, szkła czy powierzchni o wysokim połysku, ale współgra również z drewnem, jak i bardziej klasycznymi wykończeniami wnętrz. W minimalistycznych czterech ścianach będzie przyciągać spojrzenie i tworzyć doskonałe tło dla prostych form.
Podłoga z żywicy przyjazna domownikom
Jeżeli w domu mieszkają alergicy – podłoga żywiczna może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Nie ma tutaj wielu łączeń, w których mógłby gromadzić się kurz oraz roztocza szkodliwe dla alergików i dzieci. Kolejnym plusem okazuje się łatwość czyszczenia – podłoże żywiczne nie stwarza większych problemów podczas domowych porządków. Wybierając trwały materiał, możemy stosować do jego mycia mocniejsze chemikalia, które doskonale niszczą większość bakterii, ale nie uszkadzają powierzchni. Mamy gwarancję, że w żadnym przypadku nie zniszczymy wylewki. Przytulny i ciepły dom to coś, o czym marzy każdy z nas. Jeżeli jednak o cieple mowa – ogrzewanie podłogowe wydaje się wprost idealne pod posadzki żywiczne.