Możliwości na wykończenie podłogi w domu jest nieskończenie wiele. Producenci oferują panele winylowe i drewniane, płytki ceramiczne, płyty R-Tile, wykładziny dywanowe… Wszystko zależy od tego, jakie pomieszczenie chcemy zagospodarować i na jakim efekcie nam zależy. Na rynku jest także dostępny szeroki wybór posadzek mineralnych, które z reguły kojarzą się z wszelkimi obiektami przemysłowymi i nie tylko – spotkać je można zarówno w magazynach, biurach, centrach handlowych czy w obiektach gastronomicznych. Są trwałe i odporne na uszkodzenia. Czy jednak nadają się do przestrzeni typowo mieszkalnej?
Zalety posadzek mineralnych
Kładąc podłogę np. w salonie, chcemy, żeby była wytrzymała i nie odkształcała się pod wpływem ciężkich mebli, nie stanowiła żadnego wyzwania podczas sprzątania, a przede wszystkim: by wyglądała estetycznie i pasowała do wystroju. Dekoracyjne posadzki mineralne łączą wszystkie te cechy. To systemy cementowej podłogi pozbawionej łączeń, dzięki czemu uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię bez fug i krawędzi. Posadzka mineralna może przybrać niemal dowolny wzór, do wyboru są też dwa wykończenia: matowe i połyskujące.
Gotową posadzkę warto zabezpieczyć impregnatem i regularnie polerować, dzięki czemu staje się jeszcze mniej chłonna, a czyszczenie powstałych w wyniku użytkowania zabrudzeń jest bardzo proste. Posadzki mineralne są odporne na ścieranie, a przede wszystkim niezwykle wytrzymałe. Nie ma zatem znaczenia, czy wyposażenie pokoju niesie za sobą duże obciążenie. Jedną z największych zalet jest też antyalergiczność, dlatego osoby szczególnie wrażliwe na roztocza i kurz mogą swobodnie z niej korzystać.
Posadzki mineralne mają szerokie zastosowanie. Sprawdzają się nie tylko w obiektach mieszkalnych, ale także w biurach, w centrach handlowych, sklepach czy hotelach.
Beton do posadzek mieszany jest z innymi materiałami, np. mikrokrzemionką, polimerami (m.in. żywicą epoksydową) i utwardzającymi wypełniaczami mineralnymi, jak bazalt. „Surowy” beton ma mniejszą odporność na uszkodzenia, dlatego wylewki koniecznie muszą być zmieszane z surowcami, które poprawiają jakość i przedłużają trwałość posadzki.
Rodzaje posadzek mineralnych
Najczęściej wybierane są posypki kwarcowo-cementowe i korundowo-cementowe.
Powłoki zacierane – przygotowanie powierzchni i montaż
Nakłada się ją na świeżo związany beton, czasem w płynnej formie, a częściej w formie posypki. Grubość takiej posadzki to najczęściej 15-20 cm. Powłokę nanosi się przy pomocy specjalnych zacieraczek skrzydełkowych bądź stalowych pacek, jednak te nie są polecane do dużych powierzchni. Posadzka tego typu, jeśli została odpowiednio nałożona, pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni bez zacieków. Powłoki zacierane powstają na skutek zmieszania betonu i polimerów, często dodawany jest też piasek albo opiłki metalowe, które dodatkowo wiążą formułę.
Posadzki samorozlewne
Nadają się do pomieszczeń szczególnie narażonych na duże obciążenie. Przed wylaniem mieszanki, trzeba przygotować podłogę poprzez nałożenie preparatu gruntującego (jeśli powierzchnia nie jest wystarczająco równa, zaleca się zastosowanie produktów poziomujących).
Jastrychy
Nieco podobne w swojej formule do posadzek samorozlewnych. Po nałożeniu (ręcznie lub z pomocą pompy), warstwa jest zacierana dla uzyskania gładkiej powierzchni.
Posadzki mineralne – o co zadbać, by pokrycie było trwałe?
Przed wylaniem mieszanki betonowej dobrze przygotować pomieszczenie poprzez zastosowanie odpowiedniego podkładu. Później podkład musi zostać dokładnie oczyszczony, odtłuszczony i zabezpieczony. Kiedy posadzka mineralna jest już gotowa, warto zabezpieczyć ją specjalną emulsją (np. woskową), co jeszcze bardziej wygładzi powierzchnię i utrwali całą warstwę.
Naprawa posadzki mineralnej
Nawet jeśli zachowamy zalecenia producenta, a do montażu zatrudnimy specjalistów, na podłodze z czasem mogą powstawać różne uszkodzenia. Wówczas konieczna będzie naprawa posadzki mineralnej.
Płytkie ubytki (do 1 cm) stosunkowo niskim kosztem można wypełnić dzięki warstwie żywicy epoksydowej. By taka renowacja była bezproblemowa, beton wykorzystany na podłogę musi odznaczać się wysoką trwałością. W przeciwnym wypadku wypełniacze nie będą się dobrze przyklejać do podłoża i po niedługim czasie zaczną wymagać poprawki.
Głębsze uszkodzenia najlepiej wypełnić poprzez zastosowanie zaprawy z materiałów mineralnych typu PCC. Dobrze łączą się z mieszankami betonowymi i zapewniają wytrzymałą naprawę ubytków.
Na posadzce betonowej mogą także powstawać tzw. pęknięcia skurczowe, powstałe np. w wyniku kiepskich warunków (jak niska wilgotność czy silne nasłonecznienie) lub użycia zbyt małej ilości wody podczas przygotowywania mieszanki. Takie pęknięcia również najlepiej wypełniać żywicą.