Podłoga to najważniejszy element wykończeniowy każdego obiektu. Zarówno jeśli chodzi o mieszkania, biura, hale produkcyjne i obiekty użyteczności publicznej. Posadzka jest najbardziej eksploatowanym elementem każdego pomieszczenia. Powinna więc być wysokiej jakości, estetyczna i łatwa w utrzymaniu.
Co to jest posadzka mineralna?
Posadzka mineralna to bezspoinowy system na bazie cementu. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą posypki kwarcowo-cementowe i korundowo-cementowe. Technologia ta stosowana jest w nowoczesnych obiektach budownictwa przemysłowego, ogólnego i specjalistycznego. Coraz częściej można spotkać posadzki mineralne również w domach prywatnych i mieszkaniach.
Z czego wynika tak duża popularność tego typu rozwiązania?
Rodzaje posadzek mineralnych
Wśród najbardziej rozpoznawalnych posadzek mineralnych wyróżniamy:
- posadzki przemysłowe – bardzo trwałe, odporne i wysokiej jakości. Stosuje się je w różnego rodzaju halach przemysłowych i produkcyjnych, gdzie narażone są na duże obciążenia i natężenie ruchu;
- posadzki podkładowe, które sprawdzają się w garażach, parkingach wewnętrznych, warsztatach samochodowych i salonach wystawowych;
- posadzki mineralne dekoracyjne – najpopularniejsze do stosowania w obiektach użyteczności publicznej, domach i mieszkaniach.
Posadzka mineralna przemysłowa
Jest to system oparty na cienkowarstwowych, samopoziomujących posadzkach cementowych. Dzięki bardzo wysokiej odporności można je stosować w obiektach i halach przemysłowych oraz w lokalach użytkowych.
Łatwy system układania sprawia, że koszty tego typu posadzki nie są wysokie. Stosując system posadzki mineralnej przemysłowej, uzyskuje się gładkie, podobne do posadzek betonowych podłoże.
Ze względy na bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną i jednocześnie bardzo estetyczny wygląd, posadzki mineralne przemysłowe wykorzystywane są w obiektach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej. Dedykowane są miejscom, gdzie narażone są duże obciążenia i bardzo intensywne natężenie ruchu.
Posadzki mineralne przemysłowe są bardzo ekonomiczne, trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, bezspoinowe i niepylące, niedrogie i estetyczne.
Zalety posadzki mineralnej dekoracyjnej
Posadzki mineralne dekoracyjne zyskują coraz szersze grono odbiorców, ponieważ właściwie nie posiadają wad. Natomiast o zaletach tego typu rozwiązania można długo mówić. Wśród największych zalet posadzki mineralnej znajduje się jej bezspoinowość. Dzięki temu posadzka jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Mycie tego typu podłoża nie stanowi żadnego problemu, gdyż brud nie ma możliwości gromadzenia się w fugach czy innego rodzaju połączeniach.
Aplikacja posadzki mineralnej jest stosunkowo prosta. Należy jednak pamiętać, że powinna być wykonana fachowo, na odpowiednio przygotowanym podłożu. Jakość wykonania podłoża ma kluczowe znaczenie, aby posadzka mineralna była idealnie gładka.
W zależności od potrzeb, posadzka mineralna dekoracyjna może być polerowana na wysoki połysk, matowa, impregnowana lub geometrycznie ponacinana. Po zastosowaniu odpowiednich impregnatów posadzka staje się mniej chłonna, dzięki czemu jest bardzo odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu czystości.
Szeroki wybór kolorów i wzorów posadzek mineralnych dekoracyjnych, jest w stanie zadowolić gusta najbardziej wymagających klientów i inwestorów.
Bezdyskusyjną zaletą posadzek mineralnych jest to, że można je kłaść na ogrzewanie podłogowe. Jest to szczególnie ważne dla klientów ceniących sobie nowoczesny design, wygodę i elegancję. Posadzka mineralna z ogrzewaniem podłogowym tworzy bardzo przytulne, miłe dla stóp połączenie.
Posadzki mineralne są bardzo odporne na zrysowania, dzięki czemu dłużej zachowają swój pierwotny, estetyczny wygląd.
Zastosowanie posadzki mineralnej dekoracyjnej
Najnowocześniejsze technologie stosowane przy wykonaniu posadzek mineralnych dają wręcz nieograniczone możliwości w zakresie wzornictwa i kolorystyki. Dzięki temu posadzki mineralne są chętnie wykorzystywane przez inwestorów i osoby prywatne. Posadzki mineralne dekoracyjne możemy więc spotkać we wszelkiego rodzaju obiektach użyteczności publicznej:
- hotelach,
- biurach,
- na lotniskach,
- w zakład fryzjerskich,
- restauracjach,
- galeriach handlowych,
- salonach wystawowych.
Podsumowując, posadzka mineralna dekoracyjna jest doskonałym rozwiązaniem w miejscach, gdzie narażona jest na bardzo wzmożony ruch pieszych, a jednocześnie powinna być estetyczna i atrakcyjna dla oka.
Posadzka mineralna w domach i mieszkaniach
Coraz częściej można spotkać posadzkę mineralną dekoracyjną w domach i mieszkaniach. Popularność tego rozwiązania w lokalach mieszkaniowych wynika z jego niezawodności i elegancji.
Myśląc o nowej podłodze, zawsze bierzemy pod uwagę jej trwałość i łatwość w utrzymaniu. Posadzki mineralne są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie estetykę i nowoczesność. Możliwość aplikacji posadzki mineralnej na ogrzewanie podłogowe eliminuje konieczność wieszania na ścianach grzejników. Poza tym mając podłogę łatwa w utrzymaniu, mniej czasu trzeba poświęcić na sprzątanie.
Ogromny wybór kolorów i wzorów pozwala na dobór posadzki pasującej do każdego designu, a niebywała trwałość podłogi zapewnia piękno i elegancje na bardzo długi czas.