Podłoga to jeden z najważniejszych elementów każdego wnętrza. Powinna być funkcjonalna, trwała, estetyczna i łatwa w utrzymaniu. Jednym z nowszych rozwiązań są panele winylowe. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tego rodzaju paneli, warto poznać ich wady i zalety.
Budowa paneli winylowych
Panele winylowe, jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są z winylu, czyli PCW. W niczym jednak nie przypominają płytek znanych z okresu, który słusznie przeminął. Nowoczesne podłogiwinylowe charakteryzują się pięknym wyglądem i niebywałą trwałością. Dzisiejsze PCW znane jest pod skrótem LVT, czyli Luxury Vinyl Tiles, co oznacza dosłownie Luksusowe Płytki Winylowe.
Panele i płytki winylowe składają się z kilku warstw winylu oraz z drobno drukowanej warstwy winylu dekoracyjnego. Najwyższej klasy panelewinylowe pokryte są twardą, przezroczystą powłoką z poliuretanu – odporną na plamy i ułatwiającą czyszczenie podłogi. Całkowita grubość paneli winylowych wynosi od 2,5 mm do 7 mm.
Zastosowanie paneli winylowych
Panele winylowe są odporne na promieniowanie UV i zabrudzenia, dlatego chętnie stosuje się je w budynkach użyteczności publicznej, sklepach czy różnego rodzaju salonach. Podłoga to również część wystroju wnętrza, dlatego coraz częściej panele winylowe można spotkać w biurach dużych firm. Równie chętnie i często stosujemyposadzkę winylowąrównież w naszych domach i mieszkaniach. Jest to spowodowane bogatym wzornictwem, trwałością i estetyką oraz łatwością utrzymania podłogi w czystości. Panele winylowe mogą wyglądać jak drewno, kamień, beton, a nawet stal. Różnego rodzaju wzory i kolory można również łączyć ze sobą w dowolny sposób.
Panele i płytki winylowe doskonale sprawdzą się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Można je stosować z ogrzewaniem podłogowym – ma to ogromne znaczenie w nowoczesnym budownictwie. Szybko się nagrzewają i łatwo przepuszczają ciepło, a to wszystko dzięki niewielkiej grubości. Panele winylowe same w sobie są ciepłe w dotyku, dlatego nawet po wyłączeniu ogrzewania nie stają się zimne – a to często zdarza się w przypadku płytek.
W których pomieszczeniach można stosować panele winylowe?
Podłoga winylowa nadaje się do każdego pomieszczenia w domu, dzięki czemu można połączyć kuchnię z salonem lub kuchnię z jadalnią. Jednakowa podłoga w kilku połączonych ze sobą pomieszczeniach daje efekt wizualnego powiększenia wnętrza oraz wygląda bardzo gustownie i elegancko.
Panele winylowe są wodoodporne, dlatego bezpiecznie można je kłaść w miejscach narażonych na wilgoć i rozlaną wodę. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na winyl w kuchni, nie musimy się martwić o tłuste plamy na podłodze, gdyż materiał ten jest odporny na takie zabrudzenia i odbarwienia.
Panele winylowe w łazience to również doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu zyskamy ładną i estetyczną przestrzeń, a podłoga odporna na wysoką wilgotność pozostanie w doskonałym stanie na bardzo długi czas.
Podłoga winylowa jest bardzo cicha, dlatego sprawdzi się w pokojach dziecięcych. Jeśli mieszkamy w bloku to sąsiedzi z dołu będą nam wdzięczni za wybór paneli winylowych. Podłodze nie zaszkodzą żadne dziecięce zabawy (typu jazda autkami czy zabawa z psem), ponieważ panele winylowe mają bardzo wysoką klasę ścieralności.
Częstym problemem jest wybór podłogi do przedpokoju. Tutaj bowiem podłoże narażone jest na wszelki brud, wodę i śnieg wnoszony na butach po powrocie do domu. Panele lub płytki winylowe i w tym przypadku sprawdzą się doskonale.
Montaż podłogi winylowej
Istnieje kilka sposobów montażu podłogi winylowej. Płytki winylowe i cienkie panele winylowe zazwyczaj przymocowuje się do równego podłoża przy pomocy kleju dyspersyjnego lub specjalnej, samoklejącej maty montażowej. Grubsze elementy montuje się na click, jak standardowe panele laminowane. Najważniejsze jest jednak, aby powierzchnia pod posadzkę winylową była idealnie gładka. W starym budownictwie konieczne może się okazać wyrównanie podłoża przed położeniem podłogi.
Ze względu na niewielką grubość paneli winylowych – wszelkie nierówności mogą być widoczne na ich powierzchni, dlatego warto zadbać o idealną wylewkę, aby móc cieszyć się piękną podłogą.
Jak czyścić podłogę winylową?
Podłoga winylowa jest odporna na zabrudzenia i odbarwienia. Ponadto jest odpowiednia dla alergików, gdyż nie pochłania i nie przyciąga kurzu. Dzięki tym cechom pielęgnacja podłogi winylowej jest bardzo łatwa. Podłoże wystarczy odkurzyć i umyć ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu i będzie wyglądała jak nowa.
Plusy paneli winylowych
Podsumowując – podłoga winylowa to doskonały wybór do każdego pomieszczenia. Wśród największych zalet paneli winylowych jest ich trwałość, wodoodporność i łatwość w montażu. Nie należy również zapominać, że panele winylowe są antyalergiczne, antypoślizgowe, ciche (wykazują doskonałe właściwości w zakresie izolacji akustycznej) i ciepłe. Mają bardzo wysoką klasę ścieralności, dzięki czemu są niemal niezniszczalne i są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odbarwienia. Są idealnym materiałem układanym na ogrzewaniu podłogowym.
Minusy paneli winylowych
Niezaprzeczalnym utrudnieniem jest to, że podkład pod podłogę winylową musi być idealnie gładki. W przeciwnym razie podłoga będzie wyglądała brzydko i straci na trwałości. Panele winylowe są dosyć drogim materiałem, jednak jeśli zależy nam długotrwałym efekcie – w zupełności warte są swojej ceny.