Budowa lub remont domu to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. W końcu każdemu z nas zależy na tym, aby jego nowe wnętrze prezentowało się idealnie pod każdym względem. Do bardzo ważnych elementów wykończeniowych każdego pomieszczenia należy podłoga, która powinna być nie tylko funkcjonalna, ale równocześnie przykuwać uwagę swoim wyglądem. Zastanawiając się nad tym, jaki materiał na podłogę wybrać, warto zwrócić uwagę na panele winylowe i posadzkę żywiczną. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są ich zalety, i który z materiałów sprawdzi się lepiej w Twoim domu.
Czym są panele winylowe?
Nowoczesne panele winylowe, choć zbudowane są z winylu, czyli popularnego PCV, w niczym nie przypominają nieestetycznych płytek wykonywanych z tego samego materiału lata temu. Do ich produkcji wykorzystuje się polimer syntetyczny, który powstaje w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Takie panele składają się z kilku warstw tego materiału, jednak ich grubość niewielka.
Posadzka żywiczna ‒ co to takiego?
Posadzka żywiczna zwykle kojarzy się z podłogą w dużych obiektach przemysłowych czy budynkach użyteczności publicznej.
Ze względu na miejsce i przeznaczenie zastosowania, możemy wyróżnić wiele rodzajów posadzek żywicznych. Są to posadzki przemysłowe, stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w garażach lub parkingach podziemnych oraz posadzki żywiczne dekoracyjne, które z powodzeniem możemy wykorzystać jako materiał podłogowy w swoim domu.
Panele winylowe ‒ zalety i wady
Panele winylowe to niezwykle trwały i wytrzymały materiał. Ze względu na wysoką klasę ścieralności świetnie sprawdzą się także w pomieszczeniach, w których panuje duży ruch.
Bardzo dużą zaletą paneli winylowych jest posiadanie przez nie antypoślizgowej powierzchni. Tę zaletę z pewnością docenią rodzice małych dzieci. Dzięki ich zastosowaniu możemy mieć pewność, że w trakcie zabaw w domu nasze dzieci będą całkowicie bezpieczne.
Warto także zwrócić uwagę na całkowitą odporność na wilgoć, jaką wykazują panele winylowe. W przeciwieństwie do klasycznych drewnianych paneli nie pochłaniają wody, która może powodować odkształcanie się podłogi. Dlatego z powodzeniem możemy umieścić je w pomieszczeniu, w którym panuje duża wilgotność jak kuchnia, łazienka. Znakomicie prezentują się na schodach.
Zwolennicy klasycznych podłóg również mogą liczyć na panele winylowe. Dzięki bardzo dużej dostępności wzorów bez problemów znajdziemy wśród nich takie, które imitują naturalne drewno lub płytki, marmur, piaskowiec. Mają różną wielkość i kształt. Duże i małe deski, parkiet klasyczny i parkiet francuski. Ilość dekorów jest ogromna.
To jednak nie koniec ich zalet. Panele winylowe doskonale przewodzą ciepło, dlatego sprawdzą się idealnie w wśród osób, które planują zastosowanie ogrzewania podłogowego.
Panele winylowe to także idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku. Doskonale pochłaniają hałas, dlatego świetnie sprawdzą się w sytuacji, jeśli chcemy „wyciszyć” nasze mieszkanie. To podłogi, które nie ,,stukają”.
To podłoga, która znakomicie się sprawdzi w każdym mieszkaniu, domu czy obiekcie użyteczności publicznej.
Jeżeli chcesz mieć podłogę odporną na zniszczenia, całkowicie niewrażliwą na działanie wilgoci, cichą, bezpieczną, łatwą do utrzymania w czystości – postaw na podłogę z paneli lub płytek winylowych. Na pewno znajdziesz dekor, który Ci się spodoba.
Wady i zalety posadzki żywicznej
Posadzka żywiczna dekoracyjna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. Bardzo dużą zaletą posadzki mineralnej jest jej wytrzymałość, bezspoinowość, ładny połysk, interesujący, niepowtarzalny wzór. Nie posiada ona fug ani innych zagłębień, w których mógłby gromadzić się uciążliwy i trudny do usunięcia brud. Proces aplikacji posadzki żywicznej jest skomplikowany, dlatego warto pamiętać o tym, żeby była ona wykonana przez fachowców, na odpowiednio przygotowanym podłożu. Jeśli chcemy, aby nasza podłoga była trwała, odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe. Posadzka żywiczna jest bezspoinowa i wodoszczelna przez co utrzymanie jej w czystości jest łatwe i nie wymaga dużego nakładu pracy. Dodatkowy atut to niewielka grubość takiej podłogi. (ok. 2 mm).Jednak podłoga z żywicy dekoracyjnej jest sztywna, śliska i niebezpieczna. Dość szybko pojawiają się na niej zarysowania, które są wyraźnie widoczne i niełatwo je usunąć. Bardzo trudno naprawić taką posadzkę, gdy ją uszkodzimy np. ostrym narzędziem. Miejsce naprawy będzie widoczne. To także posadzkę, która nie jest odporna na promienie UV. Oznacz to, że posadzka żywiczna będzie żółkła.
Panele winylowe czy posadzka żywiczna ‒ co wybrać?
Zarówno panele winylowe jak i posadzka żywiczna posiadają wiele zalet. Jednak, podłogą, która zdecydowanie najlepiej sprawdzi się na powierzchni całego domu, są panele i płytki winylowe. Mają one o wiele więcej zalet niż tradycyjne panele laminowane czy płytki ceramiczne. Posiadają ogromną różnorodność pod względem kolorów czy wzorów, dlatego z łatwością dopasujemy je do stylu, w jakim urządzone są nasze wnętrza, otrzymując podłogę ciepłą i bezpieczną. Posadzka żywiczna sprawdzi się nam w garażu, pomieszczeniach gospodarczych i tam ją rekomendujemy. Decydując się na posadzkę żywiczną w naszym domu, musimy być świadomymi jej wad i ograniczeń.