Otwarte: Pon  – Pią: 08:00 – 16:00, Sob: nieczynne

Budowa lub remont domu to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. W końcu każdemu z nas zależy na tym, aby jego nowe wnętrze prezentowało się idealnie pod każdym względem. Do bardzo ważnych elementów wykończeniowych każdego pomieszczenia należy podłoga, która powinna być nie tylko funkcjonalna, ale równocześnie przykuwać uwagę swoim wyglądem. Zastanawiając się nad tym, jaki materiał na podłogę wybrać, warto zwrócić uwagę na panele winylowe i posadzkę mineralną. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są ich zalety, i który z materiałów sprawdzi się lepiej w Twoim domu.

Czym są panele winylowe?

Nowoczesne panele winylowe, choć zbudowane są z winylu, czyli popularnego PCV, w niczym nie przypominają nieestetycznych płytek wykonywanych z tego samego materiału lata temu. Do ich produkcji wykorzystuje się polimer syntetyczny, który powstaje w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Takie panele składają się z kilku warstw tego materiału, jednak ich grubość nie jest większa niż 7 mm.

Posadzka mineralna ‒ co to takiego?

Posadzka mineralna zwykle kojarzy się z podłogą w dużych obiektach przemysłowych czy budynkach użyteczności publicznej. Jest to bowiem bezspoinowy system powstający na bazie cementu. Jednak ze względu na mnogość swoich zalet, coraz więcej osób decyduje się na wykończenie podłóg w swoim domu właśnie za jej pomocą. 

Ze względu na miejsce i przeznaczenie zastosowania, możemy wyróżnić kilka rodzajów posadzek mineralnych. Są to posadzki przemysłowe, stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu, podkładowe, zazwyczaj umieszczane w garażach lub parkingach podziemnych oraz posadzki mineralne dekoracyjne, które z powodzeniem możemy wykorzystać jako materiał podłogowy w swoim domu.

Panele winylowe ‒ zalety i wady

Panele winylowe to niezwykle trwały i wytrzymały materiał. Ze względu na wysoką klasę ścieralności świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których panuje duży ruch.

Bardzo dużą zaletą paneli winylowych jest posiadanie przez nie antypoślizgowej powierzchni. Tę zaletę z pewnością docenią rodzice małych dzieci. Dzięki ich zastosowaniu możemy mieć pewność, że w trakcie zabaw w domu nasze dzieci będą całkowicie bezpieczne.

Warto także zwrócić uwagę na dużą odporność na wilgoć, jaką wykazują panele winylowe. W przeciwieństwie do klasycznych drewnianych paneli nie pochłaniają wody, która może powodować odkształcanie się podłogi. Dlatego z powodzeniem możemy umieścić je w pomieszczeniu, w którym panuje duża wilgotność jak kuchnia, a nawet łazienka. 

Zwolennicy klasycznych wykończeń podłóg również mogą liczyć na panele winylowe. Dzięki bardzo dużej dostępności wzorów bez problemów znajdziemy wśród nich takie, które imitują naturalne drewno lub płytki.

To jednak nie koniec ich zalet. Panele winylowe doskonale przewodzą ciepło, dlatego sprawdzą się idealnie w wśród osób, które planują zastosowanie ogrzewania podłogowego. 

Panele winylowe to także idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku. Doskonale pochłaniają hałas, dlatego świetnie sprawdzą się w sytuacji, jeśli chcemy „wyciszyć” nasze mieszkanie.

Czy w takim razie przy tak dużej ilości zalet i zastosowań, panele winylowe mogą posiadać jakieś wady? Problemem może okazać się cena ‒ panele winylowe to dość kosztowny materiał. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszej jakości i funkcjonalności naszej podłogi, to opłacalna inwestycja.

Wady i zalety posadzki mineralnej

Posadzka mineralna dekoracyjna to świetne rozwiązanie dla osób, które w domu cenią sobie komfort i wygodę, ale równocześnie dużą funkcjonalność. W ich przypadku trudno mówić o jakichkolwiek wadach. Ze względu na bardzo dużą wytrzymałość będą świetnym rozwiązaniem w salonie, w którym zazwyczaj znajdują się duże i ciężkie meble. Dzięki zastosowaniu posadzki mineralnej podłoga nie będzie odkształcać się pod ich ciężarem. 

Bardzo dużą zaletą posadzki mineralnej jest jej bezspoinowość. Oznacza to, że nie posiada ona fug ani innych zagłębień, w których mógłby gromadzić się uciążliwy i trudny do usunięcia brud. Taki rodzaj posadzki jest niezwykle łatwy do utrzymania w czystości.

Proces aplikacji posadzki mineralnej nie jest skomplikowany, jednak warto pamiętać o tym, żeby była ona wykonana przez fachowców, na odpowiednio przygotowanym podłożu. Jeśli chcemy, aby nasza podłoga była idealnie gładka, odpowiednie przygotowanie podłoża jest w tej kwestii kluczowe.

Panele winylowe czy posadzka mineralna ‒ co wybrać?

Zarówno panele winylowe jak i posadzka mineralna posiadają wiele zalet, które świadczą o ich przewadze nad tradycyjnymi wykończeniami podłóg. To materiały, które mimo swojego przemysłowego przeznaczenia świetnie sprawdzają się jako wykończenie podłóg w domach i mieszkaniach. Posiadają ogromną różnorodność pod względem kolorów czy wzorów, dlatego z łatwością dopasujemy je do stylu, w jakim urządzone są nasze wnętrza. Obydwa materiały sprawdzą się świetnie w przypadku ogrzewania podłogowego.

Panele winylowe i posadzka mineralna łączą w sobie nie tylko trwałość i funkcjonalność, ale równocześnie ponadczasową elegancję i styl. Co więcej, obydwa materiały są nie tylko łatwe w czyszczeniu, ale i antyalergiczne, dlatego sprawdzą się idealnie w przypadku osób, które zmagają się z alergiami.

Call Now ButtonZadzwoń teraz