Posadzki żywiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem; szybka realizacja i ich funkcje sprawiają, iż są coraz częściej wybieranymi podłogami, nie tylko w przemyśle, ale i w domach. W artykule przedstawimy ich zalety, a także opiszemy, jak łatwe jest utrzymanie ich w dobrej kondycji.
Posadzka żywiczna – jak jest zbudowana?
Posadzka żywiczna to jednolita i bezspoinowa masa podłogowa. Najprostsza masa to żywica i utwardzacz; w zależności od jej zastosowania można dodać do masy różne dodatkowe składniki, które będą dawać oczekiwane przez nas efekty, np. substancje antybakteryjne, dzięki czemu takie posadzki sprawdzą się w aptekach, przychodniach czy szpitalach. Różnorodność tego rodzaju podłoża zdobywa coraz więcej zwolenników, którzy decydują się na takie podłogi w domach prywatnych, a nie tylko w swoich przedsiębiorstwach.
Korzyści, jakie dają nam posadzki żywiczne.
Posadzki żywiczne mają zastosowanie w każdej dziedzinie. Dzięki ich uniwersalnemu zastosowaniu coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Jakie korzyści dają nam posiadanie takich posadzek? Oto kilka z nich:
- łatwość utrzymania w czystości;
- możemy stworzyć posadzki, które są gładkie lub antypoślizgowe;
- posiadają wysoką wartość chemoodporną;
- są odporne na ścieranie;
- posiadają wysoką tolerancję na obciążenie.
Każda podłoga ma jakieś plusy i minusy, ale nie każdą można zastosować we wszystkich pomieszczeniach – posadzki żywiczne są uniwersalne, więc przodują w wyborze podłogi.
Renowacja i naprawa starej posadzki
Podłogi mają swoją żywotność: nikt przecież nie da nam gwarancji, że podłoga będzie wieczna, ale nie każdy wie, jak łatwa jest naprawa dylatacji posadzki.
W każdej powierzchni z czasem mogą się pojawić ubytki czy pęknięcia. Najważniejsze to znaleźć powód niszczenia posadzki i zapobiec dalszemu rozpadowi podłogi. Przed przystąpieniem do naprawy ważne jest ustalenie przyczyny i dobór odpowiedniej formy naprawy, bowiem nie każda posadzka da się naprawić w ten sam sposób ze względu na czynniki, które doprowadziły do naruszenia jej konstrukcji. Przyczyn powstania uszkodzeń jest wiele, np. uszkodzenia miejscowe, pęknięcia i zarysowania, ukruszone dylatacje czy zawilgocenie i zanieczyszczenia. W takiej sytuacji potrzebne jest sprawdzenie i określenie powstania ubytków, bo dzięki tym informacjom możemy ustalić skuteczny sposób naprawy dylatacji.
Posadzki, które zostały położone w systemie samopoziomującym czy cienkowarstwowym, są najłatwiejsze w renowacji – ten proces przebiegnie zdecydowanie najszybciej. Takie podłogi naprawia się poprzez usunięcie uszkodzeń i położenie nowej warstwy. Takie posadzki kładzione są zazwyczaj w pomieszczeniach o niskiej ruchliwości, czyli w pomieszczeniach domowych.
Naprawa posadzki przemysłowej
Przy naprawie posadzki przemysłowej jej renowacja nie wygląda już tak prosto. Ze względu na intensywność jej użytkowania, posadzki te potrzebują zastosowania różnych działań w celu zahamowania uszkodzeń. Tak samo jak w przydatku innych podłóg, należy znaleźć przyczynę powstawania ubytków i dobrać odpowiednią formę naprawy. Wybór ten jest zależny od posadzki, która została położona oraz stopień jej uszkodzenia.
Przede wszystkim przed rozpoczęciem renowacji należy taką powierzchnię wyczyścić z wszelkich zanieczyszczeń w sposób mechaniczny, czyli wyfrezować. Słabe i miękkie podłoża należy wzmocnić, ponieważ takie powierzchnie szybko pękają czy odkształcają się, a materiały o dużej wilgotności należy wzmocnić specjalną żywicą, która zapobiegnie wilgotnieniu posadzki.
Naprawa dylatacji
Dylatacja pełni dużą rolę w budynku, ponieważ dzięki prawidłowemu podzieleniu posadzki zmniejszą się nam uszkodzenia, pęknięcia i odkształcenia podłoża. Najczęstszym uszkodzeniem jest uszkodzenie brzegów dylatacji lub pękanie wzdłuż cięcia posadzki. Te usterki należy usunąć jak najszybciej – w razie bagatelizowania problemu będzie nas czekać naprawa lub wymiana całej posadzki. Co należy zrobić? Przede wszystkim znaleźć fachowców od naprawy dylatacji bądź skonsultować się z firmą, która wcześniej wykonała podłogę.
W zależności od grubości posadzki naprawa będzie wykonywana w sposób indywidualny, dopasowany do potrzeb. Biorąc pod uwagę uszkodzenia oraz stopień obciążenia, usuwa się przynajmniej połowę powierzchni, odpyla się ją i wypełnia materiałem naprawczym. W przypadku głębszych uszkodzeń posadzkę należy ściągnąć wraz z warstwą podstawową.
W skrócie: naprawa dylatacji to odtworzenie szczelin, zalanie ich masą żywiczną i odtworzenie nacięć w betonie. Później wypełniamy je odpowiednimi preparatami żywicznymi. Dzięki takiemu zabiegowi możemy nadal korzystać z naszej posadzki, na dodatek jej żywotność wzrośnie.
Jak widać naprawa posadzek żywicznych wbrew pozorom nie jest bardzo trudna; odpowiednia ekipa z odpowiednimi materiałami jest w stanie naprawić naszą dylatację w ciągu paru dni, więc nasze przedsiębiorstwo będzie gotowe do użytku w krótkim czasie. Przede wszystkim jakość materiału, na który stawiamy, daje nam gwarancję dłuższej żywotności, równie istotne jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów.