Chociaż posadzka betonowa to niezwykle trwałe podłoże, to jednak zdarzają się sytuacje, w których zostaje ono uszkodzone, a jednym z możliwych rozwiązań jest jego naprawa. Co prawda generuje to dodatkowe koszty, jednak sprawia, że jest to bardziej opłacalna metoda niż całkowita wymiana podłogi na nową. Jakie techniki należy zastosować i czy posadzka żywiczna może być tutaj pomocna?
Posadzka betonowa i jej właściwości
Wybór posadzki betonowej jako podłoża idealnego zarówno w przestrzeni użytku publicznego, jak i mieszkalnej jest nieprzypadkowy. Beton to niezwykle trwały materiał, który po odpowiednim zabezpieczeniu może posłużyć nam przez wiele lat. Istotne natomiast, aby zwrócić uwagę na jakość stosowanych materiałów, ponieważ od tego zależne jest najczęściej to, czy rzeczywiście będzie to solidna i wytrzymała podłoga. Główną zaletą jest tutaj możliwość stworzenia jednolitej powierzchni, która jest niezwykle łatwa w czyszczeniu. A zarysowania? Te powstają rzadko i często nie są widoczne (zwłaszcza przy wyborze odpowiedniego wykończenia). Czy więc remont posadzki betonowej to częsta praktyka?
Remont posadzki betonowej – kiedy jest niezbędny?
Każde pomieszczenie jest eksploatowane w zupełnie inny sposób, dlatego może się zdarzyć, że nawet posadzka betonowa zostanie narażona na powstanie uszkodzeń, które trzeba będzie wyeliminować. Zwłaszcza jeżeli jest użytkowana w sposób nieodpowiedni. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie posadzki we właściwy sposób, aby istniało mniejsze prawdopodobieństwo jej uszkodzenia. Jeżeli jednak widoczne są już pęknięcia i inne skazy oraz czujemy potrzebę renowacji aktualnego podłoża, to warto zdecydować się na przeprowadzenie remontu.
Kto może wykonać remont posadzki betonowej
Warto pamiętać, że aby remont posadzki betonowej był udany, należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach, takich jak przygotowanie materiałów wysokiej jakości oraz korzystanie ze sprawnych narzędzi. Najlepiej prace tego rodzaju oddać w ręce specjalistów, którzy od lat zajmują się naprawą posadzek wykonanych z betonu. Remont będzie w takim przypadku trwał znacznie krócej niż w sytuacji, jeżeli te same czynności będzie wykonywała osoba początkująca.
Jak wygląda remont posadzek betonowych?
W wielu przypadkach nieopłacalne jest położenie nowego podłoża, stąd też wiele osób decyduje się na remont posadzek betonowych. Na początku warto oszacować, jak duże uszkodzenia wystąpiły, ponieważ dzięki temu możliwy jest dobór właściwej metody jej naprawienia. Może być to zarówno miejscowe łatanie, jak i wielkopowierzchniowe naprawy. Oczyszczenie mechaniczne to podstawa, ponieważ pomaga w pozbyciu się zalegających resztek uszkodzonego podłoża, jak i obecnego na niej piasku oraz pyłu. Warto zacząć od wyszlifowania krawędzi w miejscach ubytku. Jeżeli zauważymy głębsze pęknięcia, to potrzebna będzie też dodatkowa obróbka przy użyciu młotka. Czemu jest to ważne? W ten sposób pozbędziemy się elementów, które nie są dobrze związane i prawdopodobnie odpadną w niedalekiej przyszłości. Remont posadzki warto podzielić na kilka etapów.
- Zaczynamy od oznakowania miejsc, w których wystąpiły większe lub mniejsze szkody.
- Wykruszamy przy użyciu młotka te elementy podłoża, które wyglądają na nietrwałe, a następnie usuwamy je razem z pyłem oraz piaskiem i innymi zanieczyszczeniami.
- Przystępujemy do przygotowania tak zwanej zaprawy naprawczej. Tutaj warto kierować się wskazówkami producenta. Dobrze jest również określić, ile materiału będziemy potrzebować do wykonania naprawy.
- Kolejny krok to wypełnienie obecnych szkód poprzez nałożenie na nie przygotowanej wcześniej zaprawy, ale wcześniej zwilżamy newralgiczne miejsca przy użyciu pędzla. Istotny jest proces dociskania, dzięki któremu ograniczamy prawdopodobieństwo zapowietrzenia. Jaki powinien być poziom nowej nawierzchni? Jest to około 1-2 mm sięgające ponad powierzchnię starego podłoża.
- Po upływie około godziny staramy się wyrównać gotową powierzchnię.
- Ważne, aby podczas procesu utwardzania stale dbać o zachowanie wilgotności materiału. W ten sposób unikniemy nowych pęknięć i kruszenia podłoża.
Remont posadzki betonowej – dostępne rozwiązania
Doskonałym sposobem na zabezpieczenie podłoża betonowego jest wykorzystanie tak zwanej posadzki żywicznej. Sprawdza się ona nie tylko w przestrzeniach domowych, ale także publicznych. Jest niezwykle trwała, wytrzymała i odporna na działanie wielu niekorzystnych czynników. Jej ogromnym atutem są względy wizualne, ponieważ poprawnie położona powłoka sprawia, że podłoga wygląda znacznie lepiej, a wnętrze wydaje się spójne.
Posadzka żywiczna nie wymaga stosowania fug i wyróżnia się wysoką szczelnością, dlatego tak wielu użytkowników powierzchni przemysłowych decyduje się na ten wariant. Odznacza się także niemałą odpornością na działanie kwasów i detergentów, stąd też jej czyszczenie wydaje się bezproblemowe i proste. Do mycia można zastosować preparaty różnego rodzaju, co jest szczególnie istotne w momencie, kiedy pracujemy z substancjami silnie drażniącymi i chcemy, aby pomieszczenie było utrzymane w należytym porządku. Mocna eksploatacja nie jest tutaj problemem. Remont posadzki betonowej warto więc rozpocząć od tego, aby zastanowić się, czy rzeczywiście to rozwiązanie będzie tutaj najlepszą opcją.