Jedną z głównych zalet, która wyróżnia panele winylowe na tle innych rodzajów podłóg, jest prosty sposób montażu. Układanie paneli to przystępna forma na szybkie zmiany we wnętrzu. Proces ten zależny jest od wybranego wariantu, ale w każdym przypadku jest to o tyle proste zadanie, że z montażem paneli można poradzić sobie bez pomocy fachowca.
Dlaczego warto wybrać montaż paneli podłogowych?
Jak się kładzie panele podłogowe, aby przez lata wyglądały dobrze? Przede wszystkim musimy zadbać o równe podłoże, a następnie postępować zgodnie z instrukcją montażu, która różni się w zależności od wybranej metody. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to jedno z prostszych rozwiązań na szybką metamorfozę wnętrza. Jeżeli nie chcemy sami podejmować się takiej pracy – możemy skorzystać z pomocy fachowca. Większość klientów decyduje się jednak na samodzielnie układanie paneli.
Układanie paneli podłogowych
Jedną z popularniejszych form montażu jest metoda pływająca. Jest ona przede wszystkim bardzo prosta i podobna do metody stosowanej przy panelach laminowanych. Na początku należy zastosować podkład, by następnie połączyć ze sobą poszczególne elementy. W jaki sposób? Materiały posiadają specjalne zatrzaski, dzięki którym pojawia się charakterystyczny dźwięk kliknięcia. Oznacza on prawidłowe powiązanie paneli.
Niektóre panele posiadają już warstwę samoprzylepną, dzięki której proces układania jest znacznie prostszy i mniej czasochłonny. Większa precyzja wymagana jest natomiast podczas układania paneli z użyciem kleju. Ważne jest równomierne rozprowadzenie preparatu i dokładne dopasowywanie poszczególnych elementów. Ta metoda gwarantuje jednak maksymalną trwałość i chroni przed powstawaniem uskoków.
Jak kłaść panele winylowe na nierównej podłodze?
Wiele osób zastanawia się, czy montaż paneli podłogowych jest możliwy na nierównej podłodze. Możemy wyróżnić dwie podstawowe – ale nie jedyne – metody montażu, które określa się jako wariant pływający oraz wariant z wykorzystaniem kleju.
W obu przypadkach konieczne jest natomiast odpowiednie przygotowanie podłoża, w tym także wyrównanie podłogi. Chociaż panele winylowe należą do trwałych materiałów, to pozostają jednak elementem o niewielkiej grubości. Po montażu mogą być więc widoczne pewne nierówności czy nawet wybrzuszenia, a tego bezwzględnie trzeba unikać.
Najlepszym rozwiązaniem jest wyrównanie podłogi przy pomocy wylewki samopoziomującej, jednak jest to proces czasochłonny. Alternatywą może być również zastosowanie specjalnej pianki – często wyciszającej – która pomoże usunąć niewielki problem z różnicą poziomu podłoża.
Układanie paneli winylowych – o czym warto pamiętać?
Zanim przystąpimy do montażu paneli podłogowych, warto pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które mogą sprawić, że proces ten przebiegnie szybko, sprawnie i bezproblemowo. Przede wszystkim warto dokładnie oczyścić pomieszczenie, w którym chcemy wymienić podłogę. Dobrym momentem na zmiany są większe remonty wymagające od nas wyniesienia z pokoju wszystkich mebli. W ten sposób zyskujemy wolną przestrzeń, a stojące wokół sprzęty nie przeszkadzają podczas pracy.
Warto również wydzielić jeden kąt, który posłuży nam jako miejsce do cięcia paneli. Musimy zapewnić sobie pełne pole do manewru, aby docinanie nie przysporzyło nam większego kłopotu. Pamiętajmy także, aby czekające na montaż elementy nie były narażone na działanie czynników zewnętrznych – nie zostawiajmy ich w miejscu, w którym grozi im zawilgotnienie czy nawet uszkodzenie.
Kierunek także ma znaczenie – podstawową zasadą, o której nie należy zapominać, jest montowanie paneli prostopadle do okna (czyli równolegle do padających promieni słonecznych). Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się więcej niż jedno okno, wtedy sugerujemy się tym, które znajduje się naprzeciwko drzwi wejściowych.
Kolejność prac remontowych
Jeżeli remont nie ogranicza się jedynie do zmiany podłogi – dobrze pamiętać o odpowiedniej kolejności prac budowlanych. Najpierw usuwamy starą podłogę, a następnie przystępujemy do malowania ścian. Dopiero w tym momencie warto kłaść panele winylowe. Unikniemy tym samym sytuacji, w której pojawią się widoczne ubytki w farbie. Może się okazać, że poprzednia podłoga była znacznie wyższa, a farba została nałożona tylko do widocznego poziomu. Część mankamentów pomogą ukryć listwy przypodłogowe, ale warto unikać takiej konieczności. Nie będziemy też zmuszeni do zabezpieczania podłoża folią malarską.
Montaż paneli podłogowych – czy warto skorzystać z pomocy fachowca?
Jaka jest cena układania paneli winylowych? Wszystko zależne jest od tego, czy montażem zajmiemy się samodzielnie, czy też skorzystamy z usługi wybranego fachowca. Najkorzystniejszy jest zawsze wybór pierwszej opcji, ponieważ na koszt robocizny ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy w naszym mieście możemy liczyć na korzystną ofertę – im większa konkurencja, tym większa szansa, że uda nam się zaoszczędzić. Ważny jest także metraż – przy większej powierzchni możemy negocjować lepszą stawkę. Montaż paneli podłogowych nie trwa zazwyczaj długo, ale fachowiec musi przyjechać pod wskazany adres, co powinno być dla niego opłacalne.