Podłogi winylowe zdobywają coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – nie sprawiają żadnych problemów podczas montażu, są odporne na wilgoć i uszkodzenia, a do tego znakomicie wyglądają. Nie da się jednak ukryć, że każda posadzka wymaga odpowiedniej konserwacji, tak żeby przez długie lata pozostawała w nienaruszonym stanie. Plamy i zabrudzenia zdarzają się zawsze, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie je usuwać. Jak zatem wyczyścić panele winylowe?
Czyszczenie paneli winylowych po zakończonym montażu
Tak naprawdę pierwsze czyszczenie podłogi winylowej musi się odbyć tuż po zakończonych pracach montażowych. Jak wiadomo, w ich trakcie może pojawić się wiele kurzu i innych zabrudzeń. Żeby więc w pełni cieszyć się komfortem użytkowania nowej posadzki, koniecznie trzeba pozbyć się wszelkich nieczystości.
Na początku warto wypróbować metody na sucho. Podłogę możemy oczyścić przy pomocy suchego mopa z mikrofibry albo wykorzystać do tego specjalny odkurzacz (z miękką szczotką). Jeśli jednak okaże się, że zabrudzenia są dość uporczywe, możemy użyć wody bądź też łagodnego środka czyszczącego o neutralnym pH. Zdecydowanie warto myć panele winylowe partiami, czyli np. spryskać wodą tylko fragment i od razu delikatnie przetrzeć. Pamiętajmy, by nie korzystać z już zabrudzonego mopa, w przeciwnym wypadku będziemy jedynie rozcierać zanieczyszczenia na powierzchni.
Nieco inaczej postępujemy w przypadku, kiedy na panelach zaległ kurz gipsowy, którego nie brakuje podczas remontu. Wówczas trzeba najpierw zamieść kilkukrotnie podłogę, by pozbyć się większości kurzu, a dopiero później przejść do metody na mokro. W ten sposób unikniemy nieestetycznych smug i konieczności ponownego umycia posadzki.
Jak dbać o panele winylowe?
Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć – to stwierdzenie sprawdza się również w przypadku posadzek. Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż paneli winylowych w salonie, w sypialni bądź w kuchni, warto stosować się do kilku prostych zasad, które ochronią je nie tylko przed uszkodzeniami, ale także przed nadmiernymi zabrudzeniami.
Łatwym, a zarazem skutecznym sposobem jest założenie filcowych podkładek na nogach i innych krawędziach mebli, które mają bezpośrednią styczność z podłożem. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko zarysowań, powstających np. podczas odsuwania krzesła.
W przypadku paneli winylowych naszymi najlepszymi przyjaciółmi powinny stać się maty ochronne, wycieraczki czy dywaniki. Chociaż podłogi z winylu są niezwykle wytrzymałe i solidne, to jednak należy dbać o to, by nie były przesadnie narażone na uszkodzenia. Dlatego wszędzie tam, gdzie występuje największe natężenie ruchu, powinny znaleźć się maty lub dywaniki. Będą nie tylko zabezpieczały posadzkę przed mankamentami wynikającymi z codziennego użytkowania, ale też ograniczać zabrudzenia. Sprawdzą się również w przypadku ewentualnego przemeblowania – ryzyko, że któryś z przenoszonych przedmiotów uszkodzi panele, będzie znacznie mniejsze. Należy jedynie unikać wycieraczek i mat, które zawierają gumę bądź lateks, gdyż może to wpływać na blaknięcie koloru podłogi.
Choć panele winylowe dobrze sobie radzą z ekspozycją na słońce, to warto zachować środki ostrożności. Intensywne, długotrwałe promieniowanie UV może zmienić ich barwę. Dlatego w porze największego nasłonecznienia pamiętajmy o opuszczaniu rolet.
Codzienna pielęgnacja paneli winylowych
Panele winylowe bardzo łatwo utrzymać w czystości. Bieżące zamiatanie, mopowanie na sucho lub odkurzanie w zupełności wystarczą, by pozbyć się większości zabrudzeń. W razie potrzeby podłogę możemy umyć, jednak pamiętajmy, by wykorzystywać do tego wyłącznie wodę bądź też wspomniane już środki czystości o neutralnym pH. Przed czyszczeniem na mokro i tak powinniśmy najpierw zamieść posadzkę, co znacznie ułatwi nam pracę i jednocześnie ochroni panele. Nie należy natomiast używać mopów parowych.
Jedną z największych zalet winylu jest to, że jest odporny na odbarwienia. Dodatkowo nie chłonie wody ani innych substancji, w związku z czym usuwanie nawet bardzo uporczywych plam nie sprawia najmniejszych problemów. Jeśli wylaliśmy coś na podłogę, wystarczy zetrzeć ciecz przy użyciu ręcznika papierowego. W przypadku już zaschniętych zabrudzeń możemy skorzystać z wilgotnego ręcznika. Później trzeba już tylko umyć dane miejsce wodą i wysuszyć również ręcznikiem papierowym.
Jeśli opisane metody nie pomagają, a plama nie chce zniknąć, możemy sięgnąć po środek do zadań specjalnych, czyli alkohol izopropylowy. Najpierw nanosimy odrobinę na czysty ręcznik, a następnie przecieramy miejsce zabrudzenia.
Pamiętajmy, że do czyszczenia paneli winylowych nie powinniśmy używać takich substancji, jak płyn do naczyń i ocet, należy też obowiązkowo unikać produktów na bazie silikonów, wosku lub o właściwościach żrących. Chemiczne środki czystości mogą uszkodzić powierzchnię paneli, podobnie jak korzystanie z narzędzi szorujących.
Stosowanie się do wskazówek dotyczących pielęgnacji posadzek winylowych sprawi, że przez wiele długich lat będziemy mogli cieszyć się piękną, zadbaną podłogą.