Jednym z decydujących elementów podczas wykańczania domu jest oczywiście posadzka. Bardzo często to od niej zależy, czy dane pomieszczenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale także przytulne. Propozycji na podłogę jest wiele. W przypadku kuchni czy łazienki możemy zdecydować się na płytki, panele winylowe czy chociażby posadzkę żywiczną. W salonie, sypialni lub pokoju dziecięcym doskonale sprawdzi się drewno, korek albo dekoracyjna posadzka mineralna. Nie warto jednak porzucać tradycyjnego rozwiązania, które ponownie zaczyna wracać do łask. Mowa tutaj oczywiście o wykładzinach dywanowych.
Wykładziny dywanowe – zalety
Wykładziny dywanowe przede wszystkim roztaczają przed nami ogromne bogactwo wzorów i kolorów. Sprawia to, że niezależnie od tego, jaką farbą pomalowaliśmy ściany albo w jakim stylu została utrzymana aranżacja wnętrza, będziemy w stanie wybrać coś dla siebie. Możemy być wybredni nawet w kwestii doboru materiału, z jakiego wykonano wykładzinę. Do tych najczęściej wykorzystywanych należą poliester, akryl czy polipropylen – innymi słowy do produkcji zazwyczaj używa się sztucznych włókien. Warstwa spodnia może być m.in. kauczukowa czy filcowa, co zapewnia doskonałą przyczepność. Dzięki temu wykładzina dywanowa nie będzie się przesuwała, nawet podczas intensywnego użytkowania.
Wykładzina dywanowa nadaje każdemu pomieszczeniu przytulności. Jest miła i przyjemna w dotyku, co sprawia, że można chodzić po niej boso. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na wytrzymały, dobrej jakości materiał – jak chociażby poliamid – wykonana w ten sposób posadzka nie będzie się odkształcać, tylko pozostanie sprężysta przez lata. Taka podłoga nie ściera się, nie ulega wgnieceniom, zwłaszcza jeśli została poprawnie zamontowana. Dodatkowo zyskujemy też funkcję akustyczną, gdyż dźwięki towarzyszące krokom są doskonale izolowane. Wykładziny dywanowe dla dzieci to również doskonały pomysł, ponieważ nasza pociecha będzie mogła bawić się na podłodze, jako że będzie to bardzo wygodne i komfortowe.
Wykładziny mogą mieć niezwykle szerokie zastosowanie. Ponieważ jest tyle możliwości kolorystycznych, nadają się nie tylko do domów i mieszkań, ale także do biura. Wystarczy połączyć materiał w jakimś ciemnym, stonowanym kolorze z jasnymi ścianami i minimalistycznymi dodatkami. Dzięki temu siedziba naszej firmy będzie wyglądała bardzo profesjonalnie i schludnie. Wykładzina dywanowa na schody także się sprawdzi – może nawet zapewnić większe bezpieczeństwo niż chociażby drewniane panele.
Chętnie są kupowane także wykładziny dywanowe do szkół. Trzeba rzeczywiście przyznać, że jest to ekonomiczna, a zarazem efektowna forma wykończenia podłogi na tak dużych powierzchniach.
Wykładziny dywanowe – wady
Oczywiście jak każdy sposób na posadzkę, również i ten wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że wykładziny dywanowe nie nadają się do pomieszczeń o dużym poziomie wilgotności. Dlatego w przypadku kuchni czy łazienki musimy zdecydować się na coś innego. Nie jest to jednak złe wyjście – wykładzina dywanowa może powędrować do sypialni i do pokoju dziecięcego, zaś płytki w kuchni i łazience nieco przełamią ten wygląd, co sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało bardziej nowocześnie.
Wykładzina dywanowa wymaga też oczywiście dość dokładnego czyszczenia. Regularne odkurzanie jest konieczne, jeśli chcemy zachować czystość i zapobiec rozwoju bakterii. Nie jest jednak do końca prawdą, że alergicy nie polubią się z taką podłogą. Wybierając odpowiedni model, najlepiej z krótkim włosiem, a także pamiętając o sprzątaniu nie musimy się obawiać, że posadzka stanie się siedliskiem roztoczy.
Wykładziny dywanowe – montaż
Wykładziny dywanowe z montażem nie są trudne do znalezienia. Wówczas to fachowcy zajmą się pomiarami oraz przymocowaniem materiału do podłoża. Możemy jednak w dość łatwy sposób zrobić to sami. Ponieważ najlepiej zdecydować się na wykładziny dywanowe na wymiar, trzeba najpierw dokładnie zmierzyć pomieszczenie, które planujemy wykończyć.
Pasy wykładziny najpierw przykładamy do podłogi „na sucho”, by w razie czego przyciąć nadmiar przeznaczonym do tego nożem. Następnie przyklejamy na posadzce taśmę dwustronną, która musi przebiegać przez środek pokoju i wzdłuż ścian. Zdejmowanie paska ochronnego zaczynamy dopiero wtedy, kiedy położyliśmy zwiniętą do połowy wykładzinę. Stopniowo ją rozwijamy, na bieżąco odrywając papier z taśmy oraz dociskając materiał do podłoża.
Wykładziny dywanowe – jaki atest?
Wykładziny dywanowe z atestem to bezpieczne rozwiązanie, szczególnie dla szkół czy pokojów dziecięcych. Istnieje kilka oznaczeń, na które warto zwrócić uwagę.
Pierwszy z nich to PN-EN 685, wyróżniający trzy rodzaje wykładzin wraz ze stopniem ich wytrzymałości:
- domowe (21-24);
- biurowe (31-34);
- przemysłowe (41-44).
Drugą istotną kwestią jest atest na trudnozapalność. W tym przypadku określa go certyfikat europejski w zakresie bezpieczeństwa (czyli norma CE). Mamy tutaj dwie klasy. Pierwsza z nich to Bfl-s1, najbezpieczniejsza w użytkowaniu (Bfl oznacza trudnozapalność, zaś s1 odnosi się do emisji dymu). Druga to Cfl-s1, która jest dopuszczalna, jednak niezalecana w obiektach szczególnie narażonych na działanie ognia.
Wybierając wykładzinę dywanową warto też spojrzeć na jakość koloru i wysokość odporności na zużycie. Przydatny jest również atest na antyelektrostatykę.