Ogrzewanie podłogowe – dobre rozwiązanie czy zbędny wydatek? Na jego korzyść zdecydowanie przemawiają takie cechy jak równomierne rozłożenie ciepła w całym domu oraz brak widocznych grzejników, które nie tylko zabierałyby cenne miejsce,ale mogłyby też oszpecić wnętrze. Niestety musimy liczyć się z tym, że ogrzewanie podłogowe nie należy do najtańszych inwestycji, zwłaszcza że musi być zainstalowane z dużą precyzją. Najważniejszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża poprzez zastosowanie wylewki, a następnie wygrzanie jej. Jeśli wybierzemy posadzkę jastrychową pod ogrzewanie podłogowe, musimy pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym nie narazimy się na dodatkowe koszty.
Jastrych – co to jest i po co się go stosuje?
Wylewkę podłogową, jaką jest jastrych, stosuje się zarówno na płytach betonowych, jak i stropach. Ten podkład występuje w formie suchej i mokrej. Jastrych jest niezbędnym elementem podczas budowy czy remontowania domu. Stosuje się go nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w piwnicach i garażach.
Głównym zadaniem wylewki jastrychowej jest wyrównanie powierzchni. Dzięki niej wszystkie ubytki zostają wypełnione, przez co podłoże zostaje wypoziomowane i zarazem gotowe do położenia warstwy zewnętrznej (paneli, płytek, parkietu).
Dodatkowo taka wylewka pełni funkcje akustyczne i termoizolacyjne. Doskonale wygłusza dźwięki, a także zapobiega utracie ciepła. To sprawia, że jastrych jest tak chętnie stosowany przez tych, którym marzy się ogrzewanie podłogowe.
Istnieje wiele rodzajów posadzki jastrychowej, jednak najpopularniejszym iprzy tym tanim jest jastrych cementowy. Przyjmuje półsuchą postać, która po zastygnięciu tworzy gładką, równą powierzchnię. Jest niezwykle trwały, nie odkształca się w trakcie użytkowania, a przy tym sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, przez co może być z powodzeniem wykorzystany np. w łazience czy saunie.
Wygrzewanie posadzki jastrychowej
Po zamontowaniu rur grzejnych i zastosowaniu wylewki, należy przystąpić do jej wygrzewania. To zdecydowanie najbardziej istotny etap w instalacji ogrzewania podłogowego. Jeśli ten proces zostanie przeprowadzony nieprawidłowo, nie tylko nie osiągniemy oczekiwanego efektu, ale możemy wręcz doprowadzić do zniszczenia podłogi.
Wygrzewanie podłogówki pozwala na usunięcie nadmiaru wody z wylewki,odprężenie i osuszenie. Wykorzystuje się do tego wodę grzewczą, choć zdarza się, że używana jest też pompa ciepła lub grzałka elektryczna. Czasi sposób wygrzewania posadzki zależy od zaleceń producenta, określają je też normy PN-EN 1264.
Firmy odpowiedzialne za produkcję systemów ogrzewania podłogowego i urządzeń grzewczych wymagają od wykonawcy dostarczenia sporządzonego protokołu. Powinien on zawierać informacje na temat prób szczelności instalacji ogrzewania i wygrzewania jastrychu. Nie jest to zatem czynność, którą może przeprowadzić każdy.
Wygrzewanie jastrychu jest procesem zależnym od rodzaju i umiejscowienia rurek w podkładzie. Z reguły trwa on 21 dni przy rurkach usytuowanych na powierzchni styropianu. W przypadku stosowania rurek w środku jastrychu czas wygrzewania wydłuża się o 7 dni. Dobrze zadbać o to, by pomieszczenie było wietrzone, choć jednocześnie nie należy dopuszczać do przeciągów.
Jak wiadomo wygrzewanie posadzki wstrzymuje pozostałe prace na podkładzie (nawet na 28 dni). To sprawia, że tracimy czas i jednocześnie pieniądze, szczególnie gdy ekipa remontowa nie może wejść do budynku, by nie naruszyć jastrychu. W przypadku gdy zależy nam na szybszym tempie prac, możemy skorzystać z plastyfikatorów przyspieszających schnięcie, np. Uzin AS52, lub wzmacniających jastrych, jak Uzin AS41. Wtedy czas wygrzewania zmniejsza się do 14 dni. Należy dodać, że przy wyborze jastrychu cementowego o grubości ok. 7 cm okres, jaki musi upłynąć od aplikacji do rozpoczęcia wygrzewania, nie może być krótszy niż28 dni. Z kolei przy zastosowaniu plastyfikatorów rozpoczynamy grzanie już po 10 dniach. Warto skorzystać z takich produktów, gdyż oprócz przyspieszenia czasu schnięcia zdecydowanie zwiększają parametry wytrzymałościowe podkładu, nawet o 100%.
O czym pamiętać podczas wygrzewania jastrychu?
W przypadku wybrania ogrzewania podłogowego trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie rur w tzw. pętlach. Należy pamiętać, że wykonane pętle w jednym pomieszczeniu, a uruchamiane osobno muszą posiadać między sobą dylatacje (szczeliny), i to w całym przekroju podłogi. Można tego dokonać na połączeniach płytek z parkietem lub wykładziną.
Częstym błędem popełnianym przez wykonawców posadzek jastrychowych jest zbyt cienka wylewka. Grubość podkładu przy standardowym ogrzewaniu podłogowym opartym na rurkach o średnicy ok. 16 mm powinna wynosić minimum 4 cm nad poziomem rurki, czyli nie mniej niż 65 mm. Stosowanie cieńszych jastrychów może spowodować pękanie, co w przypadku nowoczesnych podłóg LVT sprawi, że rysy będą widoczne również na zewnętrznej warstwie posadzki.
Należy pamiętać, że przy konwencjonalnych piecach dwufunkcyjnych konieczne są odpowiednie zawory mieszające, które zabezpieczają system przed podaniem zbyt wysokiej temperatury do rurek.